**

(-:وبلاگ سرگرمی ها و دانستنی های سیب:-)

همــــه جـــــور چیـز باحالـ برایـــــ همــــه!

آلــــــفــــــــای قنطورس

پنج‌شنبه 27 مرداد 1390 08:09 ب.ظ نویسنده: گـــــــــوگـــــــو نظرات: 2 نظر چاپ

خبـــــ مثـــل اینکه کسی پاسخ سوال منو نمی دونســت!  

اینــــــ عکســــ: 

Image Detail  

عکس آلفای قنطورس بود. 

یعنی نزدیکترین ستاره به ما پس از خورشید. 

حالا من بعنوان تنبیه مطلب علمی گذاشتم و هم بعنوان اینکه خیلی وقت بود نگذاشته بودمــــــ ! 

فعلا مطلب جدید FUN هم__ نداریمــــ جو باید آموزشـــــی شـــه !

Alpha Centauri relative sizes Persian.JPG 

آلفا قِنطورِس (Alpha Centauri) یا رجل قنطورس (پای اسب مرد) یا ظُلمان (شترمرغ‌ها) نام ستاره‌ای است در صورت فلکی قنطورس.

آلفا قنطورس یک ستاره ی دوتایی است که به همراه پروکسیما قنطورس که بسیار کم‌نورتر است یک سامانهٔ سه‌گانه تشکیل می‌دهد. این سامانه، از همهٔ ستاره‌ها به منظومهٔ خورشیدی ما نزدیک‌تر است و با چشم غیر مسلح به صورت چهارمین ستاره درخشان آسمان شب دیده می‌شود. فاصلهٔ آلفا قنطورس از خورشید ۴٫۳۶ سال نوری است. شعاع آلفا قنطورس اِی ۲۳ درصد از خورشید بیشتر است و چگالی آن نیز ۱۰ درصد بیشتر از خورشید ما است

ستاره دوتایی رجل قنطورس، از دو ستاره اِی و بی تشکیل شده که حدوداً هر ۸۰ سال یک‌بار گرد مدار خود می‌گردند. فاصله ستاره اِی از ستاره بی در حدود ۲۳٫۷ واحد نجومی است که قابل مقایسه‌است با فاصله سیاره اورانوس از خورشید. البته این فاصله، میانگینی از فاصله دو ستاره اِی و بی است و به خاطر مدارهای بسیار ناهم‌مرکز این دو پیکر آسمانی، فاصله آن‌ها نسبت به هم میان ۱۱ تا ۳۵ واحد نجومی نوسان می‌کند.

زیست‌پذیری

به خاطر نزدیکی زیاد این دو ستاره به هم، ناحیه‌ای کوچک، در حدود ۲ واحد نجومی، میانشان وجود دارد که در آن گردش مداری حالتی پایدار دارد و بنابر این احتمال وجود سیارات در آن هست. این فاصله کم هم‌چنین باعث می‌شود که غول های گازی نتوانند در آن شکل بگیرند. ناحیه «زیست‌پذیر» رجل قنطورس نیز در همین محدوده قرار گرفته و شرایط در آن به‌گونه‌ای است که وجود موجودات زنده در آن را نمی‌شود منتفی فرض کرد.

پژوهش‌ها و رصدهایی که تاکنون انجام شده هنوز موفق به یافتن سیاره‌ای پیرامون این سامانه ستاره‌ای نشده‌است اما شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد که احتمال وجود یک سیاره در فاصله ۱٫۱ واحد نجومی (۱۶۰ میلیون کیلومتری) ستاره آلفا قنطورس بی، زیاد است و مدار  چنین سیاره‌ای می‌تواند دست کم در مدت ۲۵۰ میلیون سال پایدار بماند.

این احتمالات باعث شده تا دانشمندان آلفا قنطورس را نخستین هدف برنامه‌های آینده سفر های میان ستاره ای بدانند و در برخی فیلم‌های تخیلی نیز سامانه آلفا قنطورس صحنه وجود کره‌های دارای زیست باشد. از آن جمله در فیلم آواتار (ساخته سال ۲۰۰۹)، قمر سرسبز پاندورا، به عنوان یکی از ماه‌های یک غول گازی تخیلی در سامانه آلفا قنطورس در نظر گرفته شده‌است. 

آلفا قنطورس را در سه سطر شرح دهید: 

__________________________________________________ 

 

__________________________________________________ 

 

__________________________________________________ 

خب اینم عکس های خانواده ی  قنطورس ها:  

 

یک سیاره ی بدون جو دور آلفا قنطورس A می گردد . 

Position Alpha Cen.png

قنطورس ها کنار همسایه هاشون 

آلبومـــ عکس فعلا بیشتر نداریمــــ ـــ ـــــ ــ ــــــ ـــــــ ! 

راستیـــــ یکـــــ پرسشــــ دیگر: 

این چیهـــــ :؟ 

>
Worm Inside An Apple Flag Counter